islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

VTÁČÍ ADVENT 18.12. DROZD ČIERNY V adventnom kalendári vtáčích stravníkov nesmie chýbať drozd čierny. Aké dobroty preferuje na …

VTÁČÍ ADVENT 18.12. DROZD ČIERNY

V adventnom kalendári vtáčích stravníkov nesmie chýbať drozd čierny. Aké dobroty preferuje na kŕmidlách? 👇

🎶 Drozd čierny (Turdus merula) svojím sfarbením určite nepatrí medzi najpestrejšie operence. Inak to je však s jeho spevom. Flautovitý melodický spev znie v mestách, na vidieku, v lesoch a poľnohospodárskej krajine od skorej jari a môžeme ho kľudne označiť ako jeden z najkrajších vtáčích spevov.

🐦Čierne samčeky s oranžovými zobákmi a žltými očnými krúžkami ním vymedzujú svoje teritórium a pútajú pozornosť samičiek. Tie sú tmavohnedé s tmavým zobákom. Občas je možné zahliadnuť aj drozdy čierne s bielymi pierkami v rôznom rozsahu. Ide o tzv. leucizmus, čo je zníženie pigmentácie, ktorá sa prejavuje rastom bieleho peria. Okrem zvučného spevu sú samčeky drozdov povestné aj bojovnosťou. Ak do teritória zavíta iný samec, návšteva končí často drsnou bitkou a niekedy až fatálnou. Drozdy si stavajú hniezda zo stebielok trávy a vystielajú hniezdnu kotlinku hlinou, machom, srsťou zvierat a perím. Hniezda si stavajú v kríkoch, ale zahniezdia aj na balkónoch v kvetináčoch či rôznych krytých častiach budov.

🐜V lete sa živia bezstavovcami, ktoré zbierajú na zemi, zväčša trávnikoch. Hmyz a dážďovky dokáže vďaka silnému zobáku vyberať z pôdy. Mláďatám zbierajú dážďovky, červy. Živí sa aj bobuľami a ovocím, napríklad bazou, čerešňami, jarabinou, imelom, brečtanom, morušou či šípkami.

🍎 Na vtáčie kŕmidlo zavíta pravidelne a pochutí si na jablku a semienkach, ideálne na lúpanej slnečnici. Ak chcete, aby sa drozdy nasťahovali do vašej záhrady, vysaďte im kríky, v ktorých môžu hniezdiť a rôzne dreviny rodiace bobule dostupné počas zimy. Môžete im ponechať aj zopár neobratých jabĺk na jabloni. Udržiavajte trávnik bez chémie, aby si drozdy našli dosť potravy vo forme hmyzu.

V urbanizovanej krajine s intenzívnym svetelným smogom znie spev drozda čierneho dokonca aj v noci, ak je jeho teritórium umiestnené blízko osvetlenia: https://xeno-canto.org/species/Turdus-merula

foto: A. Chudý


Autor správy, foto a správu publikoval SOS/BirdLife Slovensko on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *