islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Výzvy nového školského roka Dátum 4.9.2022 dal bodku za tohtoročnými školskými prázdninami. Rovnako ako po ostatné dva roky čí…

Výzvy nového školského roka

Dátum 4.9.2022 dal bodku za tohtoročnými školskými prázdninami. Rovnako ako po ostatné dva roky číhajú na žiakov, študentov, rodičov i pedagógov nové výzvy. O niektorých už vieme a tie ostatné nás prekvapia počas nového školského roka.

Zriaďovatelia a riaditelia škôl sa boria so zvýšenými cenami energií. Rodičia zaznamenali zvýšené náklady pri kúpe pomôcok do školy, nehovoriac o rodičoch prvákov, kedy zrejme tento september dostanú poslednýkrát príspevok vo výške 106, 33 € (ide o navýšenie prídavku na dieťa za mesiac september, rodič príspevok dostane v polovici októbra). Predpokladáme, že časom i cena stravnej jednotky na dieťa bude rásť a to sme ešte zhruba pred rokom a pol deťom vydávali obedy zadarmo. Do medzirezortného pripomienkového konania po ani nie polroku prichádza novela školského zákona pod číslom LP 2022/502. K tejto téme odporúčam prečítanie článku z webovej stránky Slovenskej komory učiteľov ( Novela novely školského zákona – SKU). Kde sa môžete dočítať v Správe o účasti verejnosti citujem: „Neprekvapí nás opäť Správa o účasti verejnosti, ktorá má byť sebahodnotením ministerstva školstva, ako spolupracuje s odbornou verejnosťou a zapája ju do procesu tvorby. Reálne a ideálne self resp. sebareflexia ministerstva školstva je veľmi rozporná. Novelu zákona s nikým neprešlo, vyprodukovalo ju narýchlo v čase vážnej vládnej krízy ako marketingový ťah a odprezentovalo ako najväčšiu podporu detí so stámiliónovými investíciami do školstva. V správe si teda ministerstvo pridelilo takmer plný počet bodov za participatívnosť (neudelili si dobrý bod iba za položku, ktorú bolo treba preukázať protokolom). Je to smutné, ak inštitúcia, ktorá má ísť našim žiakom vzorom v čestnosti, sebareflexii a spravodlivosti a je skôr žiakom odstrašujúcim príkladom, ako sa domáce úlohy ani písomky nerobia. „ Ďalšou z náročných úloh pre pedagógov bude začleňovací proces ukrajinských detí, narážajú na veľké množstvo bariér, ktoré musia riešiť najväčšou je stále jazyková bariéra. Pracovné podmienky pedagógov budú i tento školský rok neoptimálne. Situácia taktiež nasvedčuje tomu, že dôjde i k demisii súčasného ministra a na čelo rezortu zasadne nový minister/ka. Neistota z toho, čo môžeme očakávať číha z každej strany.

Takže toto sú výzvy o ktorých vieme, vyhliadky nie sú vôbec optimistické ani pre pedagogickú obec ani pre spoločenskú. Čo s výzvami o ktorých ešte nevieme … ? Tak ako teraz i v minulosti boli ťažké časy a naši predkovia ich zvládli. I my to zvládneme. V jednej slovenskej piesni sa spieva „ Cesty za šťastím vedú chodníkom kamenistým“ na Slovensku je ten kamenistý chodník kľukatý a dlhý, no s nádejou verme, že raz prejdeme. Slovenská národná strana praje žiakom a študentom, úspešný štart do nového školského roka, pedagógom a rodičom trpezlivosť, vzájomnú spoluprácu a pevné zdravie.
Janka Beňáková Tulisová


Autor správy, foto a správu publikoval Slovenská národná strana on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *