islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Vzácne a zaujímavé vtáčie druhy možno teraz nájsť aj na miestach, kde to mnohým ani nenapadne. Len je potrebné veľmi pozorne tak…

Vzácne a zaujímavé vtáčie druhy možno teraz nájsť aj na miestach, kde to mnohým ani nenapadne. Len je potrebné veľmi pozorne takéto lokality kontrolovať.

Rôzne malé nenápadné mokrade (kanály, močiare, okraje štrkovísk, podmáčané polia) s bahnitými brehmi môžu u nás ukrývať migrujúce, alebo zimujúce močiarničky tiché. Močiarničky u nás nehniezdia, je možnosť ich vidieť len v zime, či počas migrácie, kedy k nám priletia zo severu. Ale aj s pozorovaním v tomto období to nie je práve najjednoduchšie.

Močiarničky tiché totiž medzi našimi vtáčimi druhmi patria medzi majstrov v kryptickom sfarbení a aj ukrývaní sa. Už samotné sfarbenie ich veľmi dobre maskuje. Močiarničky to šikovne využívajú, takže pri priblížení ku ním sa pričupia ku brehu, ku vegetácii a väčšinou uniknú pozornosti návštevníkov. Uvidia ich väčšinou len tí, ktorí vedia kde hľadať a v takom prípade močiarničky čakajú učupené do poslednej chvíle, často do posledného metra, kedy veľmi neochotne odletia. Foto: Drewitt A.


Autor správy, foto a správu publikoval SOS/BirdLife Slovensko on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *