islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Zaujímavosti z prípravy na nedeľné blahorečenie pápeža Jána Pavla I.

Pred blížiacim sa nedeľným blahorečením pápeža Jána Pavla I. usporiadala Svätá stolica v piatok 2. septembra osobitnú tlačovú konferenciu.

Okrem postulátora kauzy blahorečenia kardinála Beniamina Stellu a vicepostulátorky, pani Stefanie Falascovej, na nej zaznelo viacero svedectiev osôb blízkych kandidátovi blahorečenia. Predstavený bol aj jeho nezvyčajný relikviár. V Lateránskej bazilike sa dnes uskutoční modlitbová vigília ako príprava na slávenie beatifikácie.

Na piatkovej tlačovej konferencii vystúpila aj neter budúceho blahoslaveného Lina Petriová, ďalej rehoľná sestra Margherita Marinová, ktorá ako prvá našla pápeža mŕtveho či argentínsky kňaz, ktorý bol inšpirovaný modliť sa na príhovor Jána Pavla I. za umierajúce dievčatko, ktoré bolo napokon zázračne uzdravené.

Zázračne uzdravené dievča

V čase svojho uzdravenia, 22. júla 2011, mala Candela Giarda 11 rokov. Trpela refraktérnou malígnou epilepsiou a zároveň septickým šokom. K jej lôžku v nemocnici bol zavolaný kňaz Juan José Dabusti, aby jej dal posledné požehnanie. Ako sám vyrozprával, bol inšpirovaný modliť sa spolu s prítomnými za jej uzdravenie na príhovor Jána Pavla I. „Dovtedy som sa k nemu nikdy nemodlil za uzdravenie“, povedal argentínsky kňaz.

Candela Giarda sa na samotnom blahorečení napokon nebude môcť zúčastniť kvôli zlomenine nohy. Spolu s matkou však zaslala videopozdrav, ktorý bol odvysielaný počas tlačovej konferencie.

Ukazoval nežnosť milosrdného a materského Boha

Kardinál Stella, emeritný prefekt Kongregácie pre klerikov, stručne zhrnul kánonický proces Jána Pavla I., ktorý bude blahoslavený 44 rokov po svojej smrti. Tá nastala v roku 1978 – v tzv. „roku troch pápežov“. Albína Lucianiho poznal kardinál Stella osobne ako seminarista a neskôr ako kňaz:

„Bol mojím biskupom a uchovávam si naňho tie najlepšie spomienky: muž vytrvalej a hlbokej modlitby, pozorného načúvania a schopný ľudskej a duchovnej podpory, ako duchovný pastier kňazov a Božieho ľudu, nadaný a pripravený ako učiteľ viery a dobrý komunikátor Božieho slova, priateľ a brat kňazov, návštevník chorých a mimoriadny katechéta. Na margo Lucianiho by som vyzdvihol tri vlastnosti: bol to kňaz, ktorý sa modlil, ktorý žil chudobne a ktorý sa dobre cítil s ľuďmi. (…) Ako kňaz, biskup i pápež dokázal prostredníctvom svojho života ukazovať nežnosť milosrdného a materského Boha.“

Ako vysvetlil kardinál Stella, medzi tzv. mimoprocesnými svedectvami o Jánovi Pavlovi I. vyniká svedectvo Benedikta XVI., ktoré predstavuje „historický unikát, pretože je to prvýkrát, čo pápež vydáva svedectvo de visu o inom pápežovi“.

Ako bolo spomenuté na tlačovej konferencii, osobnosť Jána Pavla I. žiaľ pútala pozornosť médií predovšetkým kvôli jeho náhlej smrti. Roky sa šírili tzv. fake news o tom, že bol otrávený, a to i napriek tomu, že lekári uňho potvrdili infarkt. Našli ho ráno v posteli držiaceho v rukách papier s poznámkami ku svojej najbližšej stredajšej katechéze na tému cnosti rozvážnosti.

Nezvyčajný relikviár

Práve rukopis Jána Pavla I. je súčasťou nezvyčajného relikviára, ktorý bude použitý pri nedeľnej slávnosti. Relikviou teda nebude telesná časť budúceho blahoslaveného, ako býva zvykom, ale papier s poznámkami ku katechéze o troch kardinálnych cnostiach: viere, nádeji a láske, z roku 1956. Ide o novinku, ako vysvetlila vicepostulátorka kauzy Stefania Falascová: „Je to symbol jeho spirituality a jeho hľadania siedmich lámp posväcovania sa“ – programu jeho pontifikátu.

Rukopis Jána Pavla I. je zasadený v bloku orechového dreva s plasticky vyrytým tvarom kríža. Drevo pochádza z polomu počas veľkej smršte „Vaia“, ktorá zasiahla rodnú oblasť Albina Lucianiho v októbri 2018. Celý relikviár spočíva na kameni z rodnej dedinky budúceho blahoslaveného.

Ďalšou zaujímavosťou je, že obraz pápeža Jána Pavla I., ktorý už visí zahalený na Bazilike sv. Petra, namaľoval umelec z Číny Yan Zhang.

„Ján Pavol I. – magistérium, texty a dokumenty pontifikátu“

Pri príležitosti blahorečenia pápeža Jána Pavla I., ktoré sa uskutoční v nedeľu 4. septembra, pripravila Vatikánska nadácia Jána Pavla I. v spolupráci s Vatikánskym knižným nakladateľstvom LEV a vydavateľstvom Paulínok (Paoline) publikáciu, ktorá je kompletným súhrnom všetkých textov a príhovorov s osobnými poznámkami Jána Pavla I. Má názov: „Ján Pavol I. – magistérium, texty a dokumenty pontifikátu“. Predslov k nej napísal pápež František. Publikácia bola predstavená už v máji tohto roku na odbornej konferencii o pontifikáte Jána Pavla I. vo svetle archívnych dokumentov.

Účastníci vigílie i nedeľnej beatifikačnej svätej omše dostanú do daru text s názvom Miesta nekonečna (Luoghi d´Infinito) z pera vicepostulátorky Stefánie Falascovej, ktorý bol prílohou talianskeho denníka Avvenire.

Vatican News TK KBS


V čase svojho uzdravenia, 22. júla 2011, mala Candela Giarda 11 rokov. Trpela refraktérnou malígnou epilepsiou a zároveň septickým šokom. K jej lôžku v nemocnici bol zavolaný kňaz Juan José Dabusti, aby jej dal posledné požehnanie. Ako sám vyrozprával, bol inšpirovaný modliť sa s…
Autor správy, foto a správu publikoval TK KBS on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *