islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

ŽIADAME ZÁRUKY, ŽE REFORMA NEMOCNÍC PÔJDE RUKA V RUKE S REFORMOU AMBULANTNEJ SFÉRY 🏥 Zabrániť zhoršeniu dostupnosti zdravotnej …

ŽIADAME ZÁRUKY, ŽE REFORMA NEMOCNÍC PÔJDE RUKA V RUKE S REFORMOU AMBULANTNEJ SFÉRY 🏥

Zabrániť zhoršeniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti optimalizáciou lôžok v nemocniciach, bez súbežnej koordinovanej revitalizácie ambulantnej sféry, malo za cieľ dnešné vystúpenie regionálnych politikov a zástupcov odbornej lekárskej verejnosti pred Národnou radou SR.

Tí prišli pred parlament s desaťbodovým Memorandom za lepšie zdravotníctvo, ktorým sa obracajú na poslancov parlamentu a žiadajú záruky, že reforma nemocníc sa neuskutoční bez reformy ambulantného sektora.

„Prijatie tohto zákona v jestvujúcej podobe a zásahy do nemocničnej siete považujeme za nezodpovedné dobrodružstvo a nebezpečný nezvratný hazard. S najvyššou naliehavosťou upozorňujeme, že súčasný systém slovenského zdravotníctva drží už iba silou vôle zdravotníkov a na úkor zdravia pacientov. Zdravotníctvo potrebuje zmeny, ale zároveň varujeme, že každý ďalší nevydarený alebo necitlivý zásah v ktoromkoľvek segmente systému môže spôsobiť kolaps celého systému,“ hovorí podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja a líder tejto iniciatívy Ondrej Lunter.

V spoločnom memorande preto žiadajú nielen legislatívne zakotviť, že k optimalizácii nemocničnej siete smie dochádzať iba paralelne s revitalizáciou ambulantnej sféry, ale napríklad aj to, že do dvoch mesiacov vznikne zásobník legislatívnych zmien, ktoré znížia administratívnu záťaž ambulantných lekárov o minimálne 80 percent. Do jedného roka požadujú vznik kompletného návrhu zmien, ktoré sú nutné pre revitalizáciu ambulantnej starostlivosti a do dvoch rokov hotový kompletný návrh legislatívnych úprav v tejto oblasti.

Návrh optimalizácie lôžok v ústavnej starostlivosti bez paralelnej koordinovanej revitalizácie ambulantnej sféry prinesie zhoršenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti, preto lekári i zástupcovia regionálnych a miestnych samospráv pred takýmto krokom varujú a poslancov vyzývajú, aby sa tak nestalo.

„Slovenské nemocnice sú dnes pre pacientov ako posledná záchranná sieť vzhľadom na ostatné nedostatočne fungujúce zložky zdravotníctva. Ambulantná a nemocničná starostlivosť sú spojené nádoby, ak jedna nefunguje dostatočne, zvyšuje sa počet pacientov v druhej,“ hovorí Peter Visolajský, pediater a predseda Lekárskeho odborového združenia.

✒ Memorandum podpísali:
podpredseda BBSK Ondrej Lunter
predseda KSK Rasťo TRNKA
predseda PSK Milan Majerský
predseda LOZ MUDr. Peter Visolajský
hlavný lekár BBSK MUDr. Jozef Botka
MUDr. Andrea Banikova
Tomáš Abel – primátor Brezno
primátor mesta Jelšava Milan Kolesár
primátor mesta Revúca Július Buchta
primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová

Úplné znenie memoranda ako aj ďalši informácie nájdete tu ⬇https://bit.ly/memorandumnemocnice


Autor správy, foto a správu publikoval Banskobystrický samosprávny kraj on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *