islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

👏 Bez plastov na verejných podujatiach i v štátnej správe 👏 📣 Prevádzky verejného a rýchleho stravovania a verejné podujatia už…

👏 Bez plastov na verejných podujatiach i v štátnej správe 👏

📣 Prevádzky verejného a rýchleho stravovania a verejné podujatia už nebudú ponúkať občerstvenie v jednorazových plastových výrobkoch. 🔝Od začiatku roku 2023 ich nebude používať ani štátna správa. Vyplýva to z novej legislatívy, ktorú pripravilo Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky.

👍Dnes ju schválili poslanci parlamentu. 👍
ℹ Nová legislatíva novelizuje zákon o odpadoch a tiež zákon o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje. 🥤 Podľa slov ministra životného prostredia potrebuje Slovensko efektívne obehové hospodárstvo, ktoré bude motivovať spotrebiteľov k opätovnému využívaniu výrobkov.

📣 Podľa ministra životného prostredia Ján Budaja najlepší odpad je ten, ktorý vôbec nevznikne. „Dvojnásobne to platí pri plastoch, ktoré sú už desaťročia veľkou záťažou pre slovenskú prírodu. Ale ak sme už takýto odpad vytvorili, je dôležité pripomínať si skutočnú hodnotu plastových odpadov a ich opakovanú využiteľnosť,“ zdôraznil minister Budaj.

ℹ Novela zákona o odpadoch reflektuje smernicu Európskej únie o znižovaní vplyvu určitých plastových výrobkov na životné prostredie a zároveň zavádza prehľadnejšie označovanie výrobkov. Spotrebiteľ bude lepšie informovaný o najvhodnejších spôsoboch nakladania s výrobkom, keď sa daný výrobok stane odpadom. Pribudnú nové informácie o prítomnosti plastov a ich negatívnych vplyvoch na životné prostredie. Okrem toho, výrobcom pribudne povinnosť informovať a motivovať spotrebiteľov o dostupných a opätovne použiteľných alternatívach.

#mzpsr #slovensko #janbudaj #bezplastov #plasty #odpad #recyklacia #zivotneprostredie #priroda


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo životného prostredia SR on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *