islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Dnes je Medzinárodný deň proti násiliu páchanému na ženách, ktorý nám ma pripomínať, že ide o rozšíré a ničivé porušovanie ľudsk…

Dnes je Medzinárodný deň proti násiliu páchanému na ženách, ktorý nám ma pripomínať, že ide o rozšíré a ničivé porušovanie ľudských práv spojené s poškodzovaním zdravia. Môže mať rôzne podoby – fyzické, emočné, ekonomické, ale najčastejšie sa prejavuje formou sexuálneho násilia.

Prečo je to problémom aj pre zdravotníctvo? Násilie môže vážne negatívne ovplyvniť krátkodobé a dlhodobé fyzické, duševné, sexuálne a reprodukčné zdravie žien. Ovplyvňuje tiež ich deti a jeho následky môžu byť až smrteľné.

Vedie tiež k nechcenému tehotenstvu, umelým potratom, gynekologickým problémom a sexuálne prenosným infekciám. Násilie páchané na ženách v tehotenstve zvyšuje pravdepodobnosť potratu, predčasného pôrodu a rodeniu detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou.

U žien, ktoré zažívajú intímne partnerské násilie, je takmer dvakrát vyššia pravdepodobnosť výskytu depresie a problémov s alkoholom, fajčením a zneužívaním drog. https://bit.ly/3fASw2W Akákoľvek forma násilia však môže viesť aj k posttraumatickému stresu a iným úzkostným poruchám. Ťažkosti so spánkom, poruchy stravovania a pokusy o samovraždu sem zaradzujeme tiež.

Podľa štúdie Agentúry Euróspkej únie pre základné práva vyplýva, že štvrtina slovenských žien zažila násilie od bývalého partnera a 12% od súčasného partnera. https://bit.ly/3l9Cjpo Tieto čísla sú iba špičkou ľadovca, pretože tento druh násilia zostáva z dôvodu stigmy a hanby, ktorá ich obklopuje, z veľkej časti neohlásený. Výsledkom je, že mnoho páchateľov zostáva nepotrestaných.

Ak ste sa v tomto opise našli, nemlčte. Zavolajte na bezplatnú NON-STOP linku pre ženy zažívajúce násilie: 0800 212 212, alebo napíšte na linkaprezeny@ivpr.gov.sk

Viac na: www.zastavmenasilie.gov.sk #zastavmenasilie


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *