islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

PETRŽALKA SA ODELA DO MODREJ. VÝNIMOČNÉ PETRŽALČATÁ VYRASTAJÚ AJ V NAŠICH ŠKÔLKACH A ŠKOLÁCH 💙 Druhý aprílový deň nám pripomína…

PETRŽALKA SA ODELA DO MODREJ. VÝNIMOČNÉ PETRŽALČATÁ VYRASTAJÚ AJ V NAŠICH ŠKÔLKACH A ŠKOLÁCH 💙

Druhý aprílový deň nám pripomína jedno – medzi nami žijú ľudia s tak trochu iným vnímaním sveta, na aký sme v našich bežných životoch zvyknutí. Ľudia s niektorou z porúch autistického spektra.

Iný však neznamená zlý či menejcenný, hoci vo viacerých prípadoch to tak mnohí z nás vyhodnocujú. Znamená to jedinečný a ak sa mu otvoríme, môže byť inšpiratívny a spájajúci.🤝

Koniec koncov i sám autistický savant Daniel Tammet vo svojej knižke ✒️ Narodený v modrú stredu potvrdil, že „autizmus nie je prekážkou, ale obchádzkou, ktorá vedie k neočakávaným pokladom“.
Skúsme si z neho vziať príklad a nazerať na takúto inakosť ako na zdroj obohacujúci naše životy.

O to, aby sa deťom, ale aj ich rodičom dostávalo čo možno najviac informácií a správneho prístupu už odmalička, sa v Petržalke starajú aj v našej Materskej škole Iľjušinova, ktorá patrí medzi prvé škôlky ☝️ na Slovensku, kde bola zriadená trieda pre detičky s touto poruchou.

O plynulý prechod do školských lavíc sa zas svojim skvelým prístupom o tieto deti starajú i na základnej škole Prokofievova 5 v správe mestskej časti Bratislava-Petržalka, kde sa už takmer 15 rokov na chodbách stretávajú bežné deti s deťmi s poruchami autistického spektra 🫂 (PAS) a učia sa akceptovať inakosť.

O tom, ako sa im to darí, ale i čo všetko obnáša vzdelávanie detí s odlišnosťami prejavujúcimi sa predovšetkým v oblasti komunikácie, sociálnych vzťahov či predstavivosti, nám porozprávali pedagogičky v najnovšom čísle samosprávnych novín Naša Petržalka, ktoré si môžete prečítať už teraz online TU 👉 petrzalka.sk/noviny alebo čoskoro i v tlačenej verzii, ktorá v nasledovných dňoch pristane vo vašich schránkach.

V tento deň nám potrebu hovoriť o autizme viac a otvorenejšie pripomína aj modrá farba 🔵, ktorou môžete vyjadriť svoju podporu aj vy.

My sa symbolicky pripájame tiež. Pretože veríme nielen v silu rôznorodosti, ale aj odhodlania rodín, ktoré s rešpektom a trpezlivosťou vychovávajú svoje deti s „vlastným svetom“, ktoré robí nielen zelené sídlisko krajším miestom pre život🍀. #petrzalkapomaha

Autor správy, foto a správu publikoval Petržalka on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *