islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

ÚRADY PRÁCE NEMAJÚ VYŽADOVAŤ GENETICKÉ VYŠETRENIE U DETÍ S AUTIZMOM Jana Žitňanská Pred časom ma kontaktovali viacerí rodičia…

ÚRADY PRÁCE NEMAJÚ VYŽADOVAŤ GENETICKÉ VYŠETRENIE U DETÍ S AUTIZMOM

Jana Žitňanská
Pred časom ma kontaktovali viacerí rodičia detí s autizmom s tým, že od nich úrady práce začali vyžadovať genetické vyšetrenie na potvrdenie diagnózy Aspergerov syndróm a Autizmus.

Po komunikácií s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny vyšlo najavo, že tak konali na základe usmernenia Ústredia práce, pričom ale niektoré úrady práce si usmernenia nesprávne vysvetlili a vyžadovali od rodičov výsledky genetických testov bez riadneho právneho základu. Keďže takéto konanie sa mi zdalo byť neopodstatnené a zaťažujúce rodičov, obrátila som sa Ministerstvo zdravotníctva, ktoré mi dnes potvrdilo, že genetické vyšetrenie je výlučne na zvážení pedopsychiatra (ev. neurológa), ktorý ho indikuje podľa prítomnej symptomatológie a pri podozrení na nejaký genetický syndróm. Ako vo svojom stanovisku uviedli, toto vyšetrenie sa nedá robiť všetkým autistickým deťom, nie je na to vždy dôvod a ani by to genetické ambulancie kapacitne nezvládli.
Je preto podľa nich neopodstatnené, aby UPSVaR alebo iné úrady takéto vyšetrenie vyžadovali. A už vôbec sa nejedná o vyšetrenie, na ktorom by stála diagnóza autistickej poruchy u pacienta.

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky vydalo štandardné postupy, účinné od 1.7.2021 ( linka: https://www.standardnepostupy.sk/standardy-poruchy-autistickeho-spektra alebo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky (gov.sk), kde je jasne opísane, že genetické vyšetrenie indikuje len lekár.


Autor správy, foto a správu publikoval Za ľudí on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *