islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Vždy, keď štát prichádza so systémovým riešením, ktoré sa dotkne finančných tokov, ozvú sa tí, ktorí desaťročie mali komfort a …

Vždy, keď štát prichádza so systémovým riešením, ktoré sa dotkne finančných tokov, ozvú sa tí, ktorí desaťročie mali komfort a pokoj na nastavenie fungovania štátu v krízových situáciách, no nič také neurobili.

Výsledok, ako sa toho zhostili, sme videli na vlastné oči v momente, keď nás prekvapili dve pohromy za sebou – najprv celosvetová pandémia a po nej vojna na Ukrajine.

Vážená pani poslankyňa, okresné úrady za predchádzajúcich vlád, ktorých ste boli súčasťou, boli dlhé roky decimované personálne, odborne, aj procesne.

Každý súdny človek zároveň vie, že krízové riadenie je komplikovaný logistický proces, napriek tomu sa podsúva predstava, že štát zlyháva preto, lebo minister vnútra a ďalší členovia vlády nevedia dobre manažovať. Hovorí moja predchodkyňa, ktorá tesne pred koncom volebného obdobia v tichosti mikrofónov pred tlačovou konferenciou v úvode pandémie spokojne skonštatovala, že to si už budú riešiť oni.

Áno, riešime. V spolupráci so všetkými, ktorým to ukladá zákon aj formou prenesených kompetencií, a aj s tými, ktorí pomoc dobrovoľne ponúkajú.

Predĺženou rukou štátu v regiónoch a prvým kontaktným bodom spolupráce so samosprávami a miestnymi subjektmi sú práve okresné úrady v riadiacej pôsobnosti rezortu vnútra. Plnia množstvo úloh aj v oblasti krízového riadenia a civilnej ochrany. Prvé dni obidvoch kríz ukázali, že okresné úrady majú nesmierne dôležitú úlohu pri koordinácii poskytovania pomoci štátom, dobrovoľníkmi a samosprávou.

V bojových podmienkach sa postupne nastavili procesy, ktoré mali byť dávno napísané a natrénované predchádzajúcimi vládami, kde boli účastní kolegovia z opozičných lavíc v parlamente, ktorí nás zbabelo kritizujú.

Pomoc občanom je, vážená pani poslankyňa, totiž postavená na spoločnej práci všetkých zložiek vrátane okresných úradov, miest a obcí, vďaka ktorým vytvárame spoločný celok v prospech občana tejto krajiny.


ČIERNY DEŇ NIELEN PRE NAŠE MESTÁ A OBCE, ALE NAJMÄ PRE OBČANOV

Samospráva, čiže naše mestá a obce už viackrát zachránili túto vládnu koalíciu pred absolútnym zlyhaním.

⛔️ Prvýkrát to bolo pri nezmyselných testovaniach, kedy sa rozhodol vtedy ešte premiér I. Matovič ako jedinú krajinu na svete, Slovensko celé pretestovať. Všetci si pamätáme, aký to (ne)malo efekt, nikto to po nás neopakoval a vyhodili sa stámilióny eur z našich daní v prospech súkromných firiem blízkych ľudí tejto vlády, ktoré dnes tak chýbajú v štátnom rozpočte. Pritom mnohé samosprávy za testovanie nedostali doteraz peniaze.

⛔️ Druhýkrát túto vládu pred absolútnou katastrofou zachránili naše mestá a obce pri pomoci ľuďom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine. Všetci sme videli ako nominant OĽaNO na čele ministerstva vnútra – R.Mikulec vysvetľoval po troch týždňoch nečinnosti a zmätenej bezradnosti, prečo ministerstvo vnútra nekoná, aj keď zamestnáva desaťtisíce ľudí. Nemusím dodávať, že utečencov z Ukrajiny na Slovensku zachraňovala charita, dobrovoľníci a mestá a obce.

Dnes naše mestá a obce dostali za to všetko odmenu od vládnej koalície. Ide im zobrať z ich rozpočtov vyše 6️⃣0️⃣0️⃣ miliónov eur. Práve v časoch rekordnej inflácie, rastu cien energií, zdražovania prakticky všetkého.

Naše samosprávy sú vždy tam, kde zlyháva štát, sú najbližšie ľuďom a zabezpečujú mnohé naše každodenné potreby. Kultúru, sociálne veci, školstvo, ale aj tak potrebné verejné osvetlenie, či odvoz odpadu. Mnohé už dnes pristupujú k šetreniu napríklad na spomínanom verejnom osvetlení, či mestskej hromadnej doprave. Ako to bude, keď im minister financií zoberie 600 miliónov eur? Budú mať len dve možnosti. Buď zvýšia svoje príjmy väčším zdanením nás, obyvateľov, napríklad výrazným zvýšením poplatkov za smeti, či miestnych daní alebo znížia výdavky.

❌ Čiže budeme bez osvetlenia, MHD, pravidelného čistenia verejných priestranstiev alebo bez kultúrnych podujatí v našich mestách a obciach. Doplatíme na to my všetci. ❌

Preto jednoznačne podporujem štrajkovú pohotovosť tisícov miest a obcí vyhlásenú včerajším mimoriadnym snemom Združenia miest a obcí na Slovensku. Samospráva má slúžiť svojim obyvateľom, nie byť pokladničkou absurdných nápadov človeka, ktorý zlyhal pri všetkom, čo v tejto krajine za dva roky urobil.

#hlas #smehlasomludi Autor správy, foto a správu publikoval Roman Mikulec – minister vnútra SR on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *